Diecezja przemyska pod rządami bpa Franciszka Bardy w latach 1944-1964
Data
2015
Autorzy
Tytuł czasopisma
ISSN czasopisma
Tytuł tomu
Wydawca
Wydawnictwo Archidiecezji Przemyskiej
Abstrakt
Po zakończeniu II wojny światowej Kościół w Polsce znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji, co było związane z rozpoczęciem rządów przez dyktaturę komunistyczną. Podobnie było w diecezji przemyskiej, gdzie dochodziły również problemy związane ze zmianą granic administracyjnych, a także działalnością Ukraińskiej Powstańczej Armii. W powojennym dwudziestoleciu rządy w diecezji przemyskiej sprawował bp Franciszek Barda, który musiał się zmierzyć z komunistycznymi próbami dezintegracji i zastraszania duchowieństwa, podważania podstaw materialnych Kościoła i walki z działalnością duszpasterską. Mimo zewnętrznych represji administracji państwowej ordynariusz starał się jednak koordynować pracę kapłanów, troszcząc się w tych trudnych czasach m.in. o budowę i remont obiektów sakralnych oraz tworzenie nowych parafii. Wielkim jego dziełem było również przeprowadzenie Synodu w 1955 r. Można więc stwierdzić, że w gronie pasterzy diecezji przemyskiej był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli.
Opis
Sympozjum: „Śp. ksiądz biskup Franciszek Barda - duszpasterska posługa w archidiecezji przemyskiej na tle epoki”, Przemyśl 11 listopada 2014 r.
Słowa kluczowe
biskupi, kapłani, duchowieństwo, Franciszek Barda, II wojna światowa, wojna, diecezje, diecezja przemyska, historia, komunizm, PRL, reżim, prześladowanie, represje, duszpasterstwo, katecheza, synody, Kościół, bishops, clergy, priesthood, World War II, war, dioceses, history, communism, regime, persecution, crackdown, ministry, catechesis, synods, Church
Cytowanie
Premislia Christiana, 2014-2015, T. 16, s. 143-179.
Licencja
Attribution 3.0 Poland