Polonia Sacra, 2022, T. 26, Nr 1

Stały URI dla kolekcjihttps://theo-logos.pl/handle/123456789/5167

Przeglądaj

Ostatnie zgłoszenia

Teraz wyświetlane 1 - 10 z 10
  • Miniatura
    Pozycja
    O „ukrzyżowanym erosie” Ignacego Antiocheńskiego w monografii naukowej Krzysztofa Abucewicza
    Baron, Arkadiusz (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2022)
    W 2021 roku ukazała się wyjątkowa monografia na temat interpretacji ewokacji Ignacego Antiocheńskiego „mój eros”, prezentująca badania od początku chrześcijaństwa (listy pochodzą z początku II wieku) do naszych czasów. Jest nią książka Krzysztofa Abucewicza pt. Ukrzyżowany „eros” Ignacego Antiocheńskiego (Katowice 2021, 676 stron). Książka jest wyjątkowa ze względu na szeroki zakres badań i niezwykle wysokie kompetencje jej autora. Ogrom włożonej pracy budzi podziw. Celem artykułu jest pokazanie treści i głównych walorów książki oraz poddanie krytycznej analizie zaproponowanych przez Krzysztofa Abucewicza wniosków. Celem artykułu jest próba uściślenia odpowiedzi na pytanie o możliwość ustalenia jednoznacznych wniosków w odniesieniu do interpretacji ewokacji Ignacego Antiocheńskiego, do których dochodzą badacze historii, literatury i teologii. W tym sensie artykuł ma charakter polemiczny, a jego autor chce zachęcić teologów do zapoznania się z omawianą monografią i korzystania z niej we własnych poszukiwaniach teologicznych.
  • Miniatura
    Pozycja
    Źródła duchowości służebnicy Bożej Dorothy Day
    Zyzak, Wojciech (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2022)
    Artykuł ukazuje duchowość Dorothy Day. Stanowi wynik analizy jej publikacji, czyli książek i artykułów w różnych czasopismach, głównie w „The Catholic Worker”. Dorothy Day jest służebnicą Bożą, której proces kanonizacyjny napawa nadzieją, że w przyszłości będzie mogła być ukazana w Kościele jako wzór duchowości laikatu. Autor artykułu pokazuje źródła jej koncepcji duchowych w postaci osób i publikacji, które miały największy wpływ na jej doświadczenia duchowe.
  • Miniatura
    Pozycja
    Wyjaśnienie dogmatu chalcedońskiego w VI wieku. Interpretacja osoby i natury przez teologów „neochalcedonizmu” według Aloisa Grillmeiera
    Calore, Giacomo (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2022)
    Na Soborze Chalcedońskim (451) Ojcowie wprowadzili dotąd nieznane wyraźne odróżnienie pojęcia osoby od pojęcia natury w chrystologii. To przyczyniło się do różnych problemów otwartych, z których najważniejszym był brak nowej definicji osoby. Z tego powodu sobór stał się przedmiotem ostrych zarzutów przede wszystkim od strony „umiarkowanych” monofizytów. W tym artykule, za pomocą analizy Aloisa Grillmeiera zawartej w dziele Jesus der Christus, autor przedstawia starania dwóch najbardziej wpływowych teologów, którzy bronili i pogłębili nauczanie soboru w ramach tzw. „neochalcedonizmu” w VI wieku, Leoncjusza z Bizancjum i Leoncjusza z Jerozolimy. Oni to rozwinęli pojęcie osoby jako źródła istnienia natury, nadając jej znaczenie egzystencjalne i pierwszorzędne w stosunku do phýsis. Na tej podstawie, autor wykazuje, w jaki sposób mogli swobodnie uzupełnić wszystkie podane w wątpliwość braki w definicji chalcedońskiej.
  • Miniatura
    Pozycja
    Ewangelia regułą życia osób konsekrowanych w nauczaniu Kościoła od Pawła VI do Franciszka
    Pagacz, Małgorzata (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2022)
    Artykuł przedstawia znaczenie Ewangelii w życiu osób konsekrowanych na podstawie nauczania Kościoła od Pawła VI do Franciszka. Nauczanie papieży: Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka wskazuje na Ewangelię jako normę i regułę życia konsekrowanego. Istnieje wiele punktów zbieżnych w nauczaniu papieży posoborowych na temat ewangelicznego charakteru życia konsekrowanego. Kwestia ta jest dobitnym przykładem ciągłości nauczania Kościoła. Każdy z papieży nieco inaczej rozkłada akcenty swej myśli, jednak wszyscy jednoznacznie domagają się od osób konsekrowanych pełnej wierności Ewangelii. Wobec współczesnego kryzysu życia konsekrowanego te zalecenia nabierają szczególnego znaczenia i stanowią niezbędny drogowskaz na przyszłość.
  • Miniatura
    Pozycja
    Zastosowanie marketingu relacji w duszpasterstwie
    Lipiec, Dariusz (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2022)
    Marketing relacji polega na budowaniu długotrwałych relacji z klientem w celu dostarczania mu określonych wartości. Zmierza on do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań klienta oraz wzbudzenia i podtrzymania jego satysfakcji. Chociaż Kościół nie jest organizacją produkcyjną ani usługową, to może wykorzystywać mechanizmy marketingu relacji w swojej posłudze. W duszpasterstwie dokonuje się segmentacji adresatów działalności Kościoła ze względu na ich potrzeby oraz sytuację religijną. W naukach o zarządzaniu wyróżnia się cztery etapy stosowania marketingu relacji: etap formacji, zarządzania, oceny wyników i ewolucji. Wszystkie one mają zastosowanie w duszpasterstwie katolickim.
  • Miniatura
    Pozycja
    Interioryzacja misterium paschalnego Chrystusa w celebracji Eucharystii
    Zarzycki, Stanisław (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2022)
    Wychodząc od trudności w recepcji nauki soborowej o liturgii i jej realizacji artykuł wskazuje na konieczność odkrywania misterium paschalnego Chrystusa w Eucharystii. Dlatego, iż ponowne zaakcentowanie „misterium” w XX wieku dokonało się dzięki odnowie biblijnej i patrystyczno-liturgicznej, artykuł przybliża pojęcie misterium w kultach pogańskich i w Kościele pierwszych wieków. W drugiej części artykuł, opierając się na nauczaniu Jana Pawła II o Eucharystii, ukazuje postawę duchową względem misterium paschalnego Chrystusa w celebracji Eucharystii i rozpatruje komponenty tej postawy. Uwzględnia przy tym znaki i symbole oraz ich funkcje w interioryzacji tego misterium.
  • Miniatura
    Pozycja
    Przyczyny i konsekwencje rozbieżności rozumienia przymiotu nierozerwalności małżeńskiej w prawosławiu i katolicyzmie
    Trojanowski, Bartosz (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2022)
    Proponowany temat jest niezwykle aktualny, w dobie dyskusji nad możliwością udzielania osobom rozwiedzionym w ponownych związkach komunii świętej. W związku z tym warto przyjrzeć się przyczynom i konsekwencjom – obecnym do dzisiaj w dyscyplinie Kościoła katolickiego – różnego rozumienia przymiotu nierozerwalności małżeńskiej. Chociaż w istocie Kościół katolicki oraz Kościół prawosławny zgadzają się co do nauczania o sakramentach, w tym także nauczaniu o sakramencie małżeństwa i jego przymiocie nierozerwalności, to jednak w praktyce rozumienie nierozerwalności powoduje inną dyscyplinę w obu Kościołach. Przyczyną jest przede wszystkim inna interpretacja tak zwanej klauzuli Mateuszowej. Stąd też na Wschodzie św. Bazyli Wielki w pewien sposób dopuścił praktykę pokutną dla rozwiedzionych, którzy weszli w ponowny związek. Chociaż jego nauczanie w sprawie nierozerwalności małżeńskiej jest jasne, to już tego samego nie można powiedzieć o wyjaśnieniu uznawanej przez niego dyscypliny. Interpretacja poszczególnych zasad opisanych przez św. Bazylego powoduje wiele trudności. Na Zachodzie najbardziej znaczącym ojcem Kościoła w tej materii jest św. Augustyn, to on dokonał syntezy nauczania o małżeństwie, wyjaśniając jednocześnie doktrynę oraz praktykę, którą należy stosować. Nie pominął przymiotu nierozerwalności, a związek, w który wchodzą mężczyzna i kobieta, zanim zakończył się poprzedni związek małżeński, określił mianem cudzołóstwa. W konsekwencji różnic w pojmowaniu przymiotu nierozerwalności małżeńskiej widoczne są w dzisiejszej dyscyplinie Kościoła katolickiego wyraźne obostrzenia, które należy przestrzegać w przypadku jakiejś posługi duszpasterskiej wobec osoby prawosławnej, czy to w przypadku małżeństwa mieszanego, czy też z jakiegokolwiek innego tytułu.
  • Miniatura
    Pozycja
    Insurance in the Light of Biblical Teaching
    Čilová, Miroslava (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2022)
    This article deals with the contemporary topic of non-compulsory insurance, which is still controversial among Christians. Some Christians believe that using non-compulsory insurance is good, while others think it expresses a lack of belief in God or that using insurance is a sin. This study will show the reader that Biblical texts encourage prudent provision for more difficult times. The person, who does so, fulfills the obligation to perform acts of good will toward his neighbor.
  • Miniatura
    Pozycja
    The Angelology of Sergius Bulgakov
    Raczyński-Rożek, Maciej (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2022)
    Contemporary angelology is primarily an apologetic response to the negation of the existence of the angelic reality by liberal Protestantism. Bulgakov’s teaching about angels, on the other hand, arose as an indispensable part of the theological system. The orthodox author defines angels as created ideas of reality. As with Plato, every thing has its own idea, so with Bulgakov it has its own angel. The angels are therefore closely related to the earthly world and are its guardians, leading the world to the realization of the meaning given to it. Angels are also closely related to God because it is their nature to be filled with divine life. Thus, they constitute “Jacob’s ladder” – the reality that connects the world with God.
  • Miniatura
    Pozycja
    Taming Eschatology: The Case of Silja Walter OSB
    Sawicki, Bernard Łukasz (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 2022)
    This paper examines the eschatological themes in the series of poems, The Dance of Obedience or the Straw Carpet, written by the Benedictine nun Silja Walter (1919–2011) – Sr. Hedwig OSB from the Swiss monastery of Fahr. This series of poems is particularly representative for the poet’s work as it combines her monastic experience with her personal poetic reading of the Bible in the spirit of lectio divina. These two sources give the analyzed poetry a particular theological quality, originally combining spiritual and dogmatic elements. Having presented the biographical and monastic context of the set in question, the authors show the form, connections and dynamism of the eschatological themes present in the discussed poetry. In conclusion, referring generally to the entirety of Walter’s work, they show the anthropological value of her approach to eschatology, which, in accordance with the title of the article, can be defined as bringing eschatological themes closer to everyday existential experience. This effect is possible thanks to the original use of poetic language.